Požar
Veliko časa preživimo v bivalnih prostorih pa tudi v naravi in prometnih sredstvih, zato možnosti, da bi povzročili požar, na nas prežijo v vsakem koraku. Pomembno je, da poznamo preventivne ukrepe, s katerimi lahko preprečimo nastanek požara, in ukrepe, s katerimi ga lahko omejimo oziroma pogasimo.
Požar v objektu
Najpogostejši vzroki za nastanek požara so človekovo nepravilno in malomarno ravnanje (na primer pri kuhanju, kajenju, uporabi sveč), ne-vzdrževane kurilne naprave in dimniki, nepravilna uporaba in poškodbe električnih naprav, otroška igra z ognjem, neprevidno delo z odprtim ognjem, udar strele in drugo.
Preventivni ukrepi
Pazite na dogajanje v kuhinji. Vključenega štedilnika, pečice, grelnika vode, fondija, opekača in drugih naprav ne puščajte brez nadzora. V bližini plinskega štedilnika ne shranjujte kuhinjskih krp, papirnatih brisač, papirnatih in plastičnih škatel ali drugih predmetov, saj jih lahko zajame ogenj.
Gospodinjske in elektronske naprave izklopite, če jih ne uporabljate. Če ste odsotni dalj časa, izklopite naprave tudi iz električnega omrežja (ne puščajte jih v stanju pripravljenosti).
Redno pregledujte električne vodnike, podaljške, vtičnice, vtikače, stikala in podobno. Ne uporabljajte jih, če so poškodovani. Elektrikar naj jih zamenja z novimi. Električnih vtičnic in razdelilnikov ne preobremenjujte.
Baterije ali akumulatorje telefonov, računalniške opreme, gospodinjskih naprav, igrač in podobno je treba ustrezno hraniti. Iztrošene baterije ali akumulatorje po prenehanju uporabe odložite na ustrezno zbirno mesto. Pri polnjenju in hranjenju upoštevajte navodila proizvajalca.
Sveče naj stojijo na trdni in negorljivi podlagi, na primer v negorljivem svečniku. Ne postavljajte jih na prepih ali v bližino gorljivih snovi. Goreče sveče naj se ne stikajo med seboj. Upoštevajte najmanjšo varnostno razdaljo, ki jo predpiše proizvajalec. Gorečih sveč ne premikajte in ne nosite po prostoru. Sveče naj nikoli ne gorijo brez nadzora.
Jeklenk z utekočinjenim naftnim plinom ne shranjujte v prostorih, ki so nižji od okoliškega zemljišča, v prostorih, kjer temperatura lahko preseže 40 °C, in v spalnih prostorih.
Lahko vnetljive in gorljive snovi hranite v zaprti prvotni embalaži v primerno zračenem prostoru, stran od ognja in vira toplote ter zunaj dosega otrok in dostopa živali.
Če kadite, uporabite pepelnike iz negorljive snovi. Pepel in ogorke odstranite šele, ko so popolnoma ohlajeni, ali pa jih prej navlažite. Ne kadite v postelji.
Pred spanjem poglejte, ali ste izklopili štedilnik in električne grelne naprave, ugasnite sveče, radijski in televizijski sprejemnik in luči ter poskrbite za druge ukrepe, da preprečite požar.
Če prostore ogrevate z električnimi grelnimi napravami (električni radiatorji, kaloriferji in podobno), v njihovi bližini ne shranjujte snovi, ki hitro zagorijo. Ne pokrivajte jih s krpami, prti, papirjem ali drugimi predmeti. Na njih ne sušite perila.
Poskrbite za redno čiščenje kurilnih naprav in dimnikov. Stene okoli kamina ali peči naj bodo iz negorljive snovi. Varnostno območje pred kuriščem mora biti narejeno iz negorljive snovi in očiščeno. V bližini kamina ali peči ne shranjujte snovi, ki hitro zagorijo. Pred prižgan kamin ali peč postavite varnostni zaslon.
Poskrbite za varnost otrok. Z njimi se pogovorite o nevarnosti ognja in vzrokih za nastanek požara. Dajte jim jasna navodila, kaj lahko in česa ne smejo, pri tem upoštevajte njihovo starost. Starejši otroci so lahko sami doma, zato jih poučite tudi o varni evakuaciji in klicu na številko 112. Pospravite predmete, ki lahko povzročijo požar, če bi se otroci igrali z njimi. Sveče, vžigalice, vžigalnike in podobno hranite tako, da jih otroci ne morejo doseči. Otrok ne puščajte samih v sobi s kaminom, pečjo, prižganimi svečami. Če imate doma javljalnik, morajo otroci poznati njegov zvok in vedeti, kaj storiti, če ga zaslišijo. Če stanujete v večstanovanjski stavbi, si skupaj z otroki oglejte, kje poteka evakuacijska pot, znake, ki jo označujejo, in pojdite po njej do zbirnega mesta.
Posebno pozornost je treba nameniti starejšim ljudem, gluhim in naglušnim, slepim in slabovidnim, gluhoslepim ter gibalno oviranim. Nekateri živijo samostojno, nekateri potrebujejo občasno pomoč drugega človeka osebe, nekatere pomoč potrebujejo stalno. Priporočamo, da te osebe oziroma njihovi družinski člani ali skrbniki obvestijo sosede, sodelavce, sošolce, učitelje, osebe, odgovorne za izvajanje ukrepov varstva pred požarom, da bodo ob evakuaciji potrebovali pomoč in kakšna naj bo ta pomoč.
Poskrbite za varnost hišnih ljubljenčkov. Preprečite, da bi grizli vodnike, prevrnili sveče in podobno, saj lahko tako povzročijo požar.
Priporočamo, da tudi v stanovanje namestite gasilnike, požarne odeje, javljalnike požara in javljalnike ogljikovega monoksida, kjer je to potrebno. V bivalni prostor s kurilno napravo, odvisno od zraka v prostoru, je treba namestiti javljalnik ogljikovega monoksida.
Zagori lahko tudi, ko ste odsotni. Takrat je nevarnost, da se bo požar razširil, še večja, saj ni nikogar, ki bi požar omejil. Pred odhodom na dopust poskrbite za požarno varnost svojega doma.
Seznanite se s številko za klic v sili 112.
Vir: https://www.gov.si/